top of page
kaz dağları eteklerinde bulunan Olive 811 bahçesinde gün batımı

ZEYTİN

BAHÇELERİMİZ

Dünyanın dört bir yanını gezerek çok beğendiğimiz zeytin ve zeytinyağı çeşitlerini topladık. Hepsinin ortak yönünü keşfedilmek amacıyla bu ürünlerin geldiği coğrafyaların geçmiş 20 yıllık meteoroloji verilerini inceledik. Zeytin bahçelerinin bulunduğu bölgelerin en düşük ve en yüksek sıcaklıklarını, nem, yağış, güneşlenme süreleri gibi parametreleri analiz ettik ve bir model oluşturduk. Ülkemizde zeytin yetişen bölgelerden hangilerinin bu modele en çok uyduğunu tespit ettik ve yola koyulduk. Sonunda Kaz Dağları'nın eteklerinde deniz seviyesinden yüksekliği ve eğimi ideale yakın olan tarlalarımızı bulduk ve hayalimizdeki tek bahçe zeytinliğini kurmaya koyulduk.

NEDEN TEK BAHÇE ?

TEK BAHÇENİN MEYVELERİNDEN
 ZEYTİN & NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI

Şarap ve zeytinyağı gibi gıdaların ambalajında Tek Bahçe / Single Estate / Single Grove gibi terimler giderek önem kazanmaktadır. Peki özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aranılan bir özellik olmaya başlayan tek bahçe nedir? Tahmin edilebileceği gibi büyük nüfusa ve dolayısı ile büyük bir pazara sahip olan ülkelerde market raflarından aldığımız gıda ürünlerinin bir çoğu farklı üreticilerin ve çiftçilerin mahsullerinin harmanlanarak paketlenmesinden oluşmaktadır. Doğal olarak marketlerdeki büyük talebi karşılayabilecek tek bir çiftçi ya da üretici yoktur. Buna karşın batıdaki bilinçli tüketiciler yedikleri gıdanın kalitesi konusunda büyük üreticilere güvense dahi, aldıkları ürünlerin kaynağını ve geri izlenebilirliğini sorgulamaya başlamışlardır.

Tek Bahçe, yediğimiz gıdanın tek bir kuruma ya da kişiye ait olan bahçelerden geldiğini, içerisinde herhangi başka bir üreticinin ürünlerinin olmadığını ifade eder. Marka bilinirliği yüksek, ancak kendi bahçeleri olmayan ve sadece toplayıcı / paketleyici / dağıtıcı şeklinde iş yapan şirketlerinin yüksek hacimlerinin yanında tek bahçe ürünleri daha az miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle bilinçli şekilde üretilen tek bahçe ürünleri gün geçtikçe daha da aranır hale gelmektedir.

İYİ ZEYTİN & ZEYTİNYAĞ

BİLİNÇLİ BAKILAN BAHÇENİN ÖNEMİ

Zeytin ve zeytinyağındaki kalite iyi zeytinle başlar, yani iyi ve bilinçli bakılmış zeytin bahçesi kaliteli ürün için bir zorunluluktur. Yediğiniz zeytinin, kullandığınız zeytinyağının hangi ağaçta, hangi bahçede ne koşullar altında üretildiğini bilmek önemlidir. Ağaçlar nasıl beslendi, hastalıklarla nasıl mücadele edildi, meyveler nasıl toplandı? Tüm bu soruların yanıtlarını en doğru şekilde bulabilmek için tek bahçenin mahsulü ürünlere yönelmek gerekir. Farklı üreticilerden toplanan zeytinlerle yapılan üretimde bu soruları yanıtlamak mümkün değildir. Ağaçlarda hastalık var mıydı, hastalıklarla ve zararlılarla mücadelede insan sağlığına zarar verebilecek kimyasallar kullanıldı mı, zeytinyağı sıkılırken farklı kalitedeki zeytinler bir arada mıydı gibi soruları yanıtlamak oldukça olanaksızdır.

Erken hasat, soğuk sıkım, taş baskı, yüksek polifenol değeri, düşük asidite gibi bir çok terim zeytinyağ sınıfı ve kalitesini belirlemede kullanan terimlerdir; ancak kullanılan zeytinler sağlıklı ve temiz değilse hiç birinin önemi kalmamaktadır. Her şeyin başında iyi bakılmış, özenle büyütülmüş iyi zeytin meyvesi gelir. Bu zeytinlerden elde edilen sofralık zeytin çeşitleri doğru işleme ile enfes, sağlıklı ve doğal lezzetlere dönüşür.

ZEYTİN BAHÇELERİMİZ

TEMEL BİLGİLER

Olive 811’in tek bahçe yöntemini seçmesinin nedeni bu yöntemin mevcut üretim, alım ve satım sistemleri içinde en güvenilir olmasıdır. Bahçelerimizde şimdilik 9.000 adet domat zeytini ve 6.000 adet edremit zeytini olarak toplamda 15.000 adet zeytin ağacı bulunsa da, ikinci aşamada bu sayıyı 30.000 adede çıkarmayı planlıyoruz. Bahçelerimizi kurarken ticari kaygılardan ve verim hesaplarından uzak kalarak, aralarındaki mesafeye özen göstererek, onlara rahatça büyüyebilecekleri, hastalıklardan uzak yaşayabilecekleri bir alan yarattık. Bahçemiz günden güne Kaz Dağları’nın eteklerindeki toprağın cömertçe sunduğu minerallerle büyüyor.

YÜZÖLÇÜMÜ

TOPRAK CİNSİ

EKİLEN CİNSLER

DİĞER NOTLAR

AĞAÇ SAYISI

750 dönüm

Killi, hafif alkalin (pH: 7.5), hafif kireçli toprak

Domat, Edremit, Gemlik

İyi Tarım Uygulamaları Sertifikasına sahip

15.000

Bahçelerin Teknik Verileri

TOPRAK

Bahçelerimizden düzenli aralıklarla toprak örnekleri alınır ve içerdiği besin öğeleri bakımından profesyonel laboratuvarlarca test edilir. Toplanan verilerle yapılan analizler sonucu bahçelerimizin farklı bölümleri için farklı gübreleme programları uygulanır.

İKLİM

Köppen sınıflandırmasına göre CSA iklimin hakim olduğu bahçemizde, yıllık ortalama sıcaklık 18 °C, en düşük ortalama sıcaklık ise 3 °C’dir. Sürekli olan hafif esintiye ek olarak ortalama 680 mm yağış almaktadır. Bu iklim, zeytin ağacı gelişimi için ideal sayılmaktadır.

ZEYTİNLER

Toprak iyileştirmeleri ve kontrolleri yapıldıktan sonra 9.000 adet domat, 5.000 adet edremit ve 1.000 adet gemlik cinsi fidan 2009 yılında ekildi. Halen genç olan ağaçlarımızdan toplanan yaprakların analiz edilmesiyle tüm ihtiyaçları eksiksiz olarak giderilmektedir.

GÜNEŞ

Zeytin ağacı güneşi seven bir canlıdır. Genel bir kural olarak yıllık güneşlenme süresinin uzun olduğu bölgeler zeytin için elverişli bir ortam yaratır. Ezine ilçesi yıllık 3188 saat güneşlenme süresi ile zeytin ağaçlarının sağlıkla büyümesi için iyi bir bölgedir.

BAHÇE

Kuraklığa dayanıklı olan zeytin ağacının verimli olması için gerekli miktarda sulanması gerekir. Tüm ağaçlarımız otomatik sulama sistemleri ile donatılmış, rahatça büyüyebilmeleri için geniş aralıkla dikilmiş ve iyi tarım uygulamaları ile bakılmaktadır.

TESİS

Sadece kendi zeytinlerimizin işlendiği tesisimiz bahçelerimizin tam ortasında yer alır. Hasat edilen zeytinler hiç beklemeden aynı gün içinde üretime alınır. Zeytinlerin beklemeden işleme alınması natürel zeytinyağı kalitesinde büyük önem taşır.

BAHÇELERİMİZ NEREDE ?

EZİNE / ÇANAKKALE

Olive 811 bahçeleri Çanakkale ili Ezine ilçesindedir. Toplamda 5 bahçeden oluşan zeytinliğimiz Pazarköy ve Güllüce köyleri sınırları içerisindedir. Her bir bahçede tek çeşit zeytin ağacı yetiştirilmektedir. Tüm bahçeler birbirinden bir kaç yüz metre uzaklıkta olup, dar bir alanda toplanmıştır. En küçük bahçe büyüklüğü 55 dönüm, en büyüğü ise 350 dönüm büyüklüğündedir.

bottom of page